RT0402BRD07100RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07100RL
Manufacturer
YAGEO
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Resistance :
100 Ohms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%